Ölüm Tehditlerine Rağmen Oyunculuğa Devam Eden Afgan Aktrisin Azim Dolu Hikayesi

Films

Her ne kadar yasaklanmış olsa da Afganistan’da var olan sinema aşkına engel olmak mümkün değil. En son Taliban militanlarından kurtarmak için 7000 filmi hayatı pahasına saklayan Habibullah Ali‘yle tanışmıştık. Bu kez Taliban’ın ve toplumun baskılarına rağmen yılmayan bir kadın oyuncuyla sizleri tanıştıralım; Ferişte Alimi.

AA’da yer alan Sayed Khodaberdi Sadat’a ait haberde başarı hikayesiyle ilham veren Alimi tüm tehditlere adeta baş kaldırıyor.

Not: Son fotoğraf haricinde kullanılan tüm görseller temsilidir.

Alimi, Afganistan’ın en ücra köşelerinden Belh vilayetinin Devlet Abad ilçesinde doğdu ve gençliğinin büyük kısmını burada geçti.

Afghan-530402
Fotoğraf: www.express.co.uk

Henüz 10 yaşındayken, kendisinden yaşça büyük bir kişinin silah tehdidiyle zorla evlendirilen Alimi, ilkokulu 3. sınıftayken bırakmak durumunda kaldı.

afghan-women-violence-surge
Fotoğraf: www.rt.com

Alimi, 6 ay devam eden evlilik hayatında sürekli şiddete maruz kaldı ve, sonunda şiddete dayanamayarak, kadın sığınma evine gitti.

Afghan women attend a political gathering in a wedding hall in Kabul on September 3, 2013. Opposition leader Abdullah Abdullah speaking to around a 1000 of his supporters in wedding hall before the landmark 2014 elections. AFP PHOTO/ SHAH Marai        (Photo credit should read SHAH MARAI/AFP/Getty Images)

Bir süre sığınma evinde yaşamını sürdüren kadın, sinema oyuncusu olmaya karar verdikten sonra Kabil’e gitti.

5a.-Afghanistan-watching-film-outdoors-from-eRanger

Birçok reklam filmi ve klipte oynadığını belirten kadın, “Yavaş yavaş halk tarafından tanınmaya başlayınca bu sefer de ölüm tehditleri artmaya başladı…

pb-111007-afghan-movies-07.photoblog900

“…Çevremdeki insanların bile bana karşı bakışları değişti. Her şeye rağmen oyunculuğu bırakmayı düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Afghan-American-Actress

Oyunculuk kariyerini Türkiye’de sürdürmek istediğini belirten Alimi, Afgan kadınlarının da diğer ülkelerdeki hemcinsleri gibi her şey yapabileceğini göstermek için mücadele edeceğini söylüyor.

afghanistan-cinema-entertainment-film_96473d7c-0af7-11e7-814d-775bded0c5ff

Ölüm tehditleri aldığını ifade eden Alimi, her şeye rağmen oyunculukta daha da ilerlemek istiyor. Kendisine hayallerini gerçekleştirme yolunda başarılar diliyoruz. 👏

thumbs_b_c_e53b4f731e29f1ae1f906781d72e2205
Fotoğraf: AA/Sayed Khodaberdi Sadat

Kaynak: 1

The post Ölüm Tehditlerine Rağmen Oyunculuğa Devam Eden Afgan Aktrisin Azim Dolu Hikayesi appeared first on .

Lost Password

Sign Up