Harry Potter Evreniyle İlgili Dikkatinizden Kaçmış Olması Muhtemel 10 Fantastik Şey

Films

Harry Potter önce kitaplarıyla, daha sonra filmleriyle milyonları etkileyen bir seri. Bu seriyle ilgili hala bilmediğiniz şeyler varsa diye, 10 ilginç bilgiyi derlerdik.

1. Hermione’nin Kanunu Çiğnemesi

harry-potter
Hermione’nin Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda kullandığı büyülü çanta kanunlara aykırıydı ve normalde Hogwarts’tan atılmasını gerektirecek bir suçtu ama sihir bakanlığı Voldemort’la uğraştığı için arada kaynayıp gitti. Allah’tan gitti çünkü o çanta olmadan sağ kalabilirler miydi bilinmez.

2. Ateş Kadehi’nin Nerdeyse Tamamen Farklı Bir İsim Alması

harry-potter-2
Dördüncü kitap olan Harry Potter ve Ateş Kadehi, nerdeyse farklı bir isimle çıkıyordu. Öne çıkan diğer isimler ise şunlardı: Harry Potter ve Doomspell Turnuvası, Harry Potter ve Üç Büyücü Turnuvası, Harry Potter ve Üç Şampiyon, Harry Potter ve Ölüm Yiyenler.

3. Alan Rickman “Always”in Anlamını Hep Biliyordu

harry-potter-3
Alan Rickman, 2011 yılında Rowling’in kendisiyle çok önemli bir ayrıntı paylaştığını ve böylece Severus Snape’i en iyi nasıl oynayacağını bildiğini söylüyor ama bu ayrıntının ne olduğunu söylemiyor. Yıllar sonra Rowling’in kendisi Rickman’a “Always” kelimesinin arkasındaki anlamı açıkladığını söylüyor. Aslında bu da bir rivayet ama doğru olduğunu düşünmek bile mutlu ediyor insanı.

4. Tom Riddle’ın Adı

harry-potter-4
Rowling, Tom Riddle adını Edinburgh’daki Greyfriars Kirkyard’da gördüğü bir mezar taşında gördüğü Thomas Riddell’den almış.

5. Hermione’nin Hogwarts’tan Mezun Olması

harry-potter-5
Rowling’in söylediğine göre, Ron ve Harry’nin aksine Hermione savaş bittikten sonra okula dönüp mezun olmuş. Başka türlüsü yakışmazdı, hem Harry ve Ron için özel çikolatalı kurbağa kartları da üretilmiş zaten.

6. Ron ve Hermione Aşkı

harry-potter-6
Rowling’in seriyle ilgili en büyük pişmanlığı Hermione ile Harry’i değil de Ron’u birbirine aşık etmekmiş. Diğer türlüsünün çok kolaya kaçmak olacağını düşündüğü için böyle yaptığını söylüyor.

7. Dumbledore Eşcinseldi

harry-potter-7
Seri yayınladığından beri kulaktan kulağa söylenen bu teoriyi, Rowling 2007’de Carnegie Hall’da bir grup seyirciyle sohbet ederken doğruluyor. Yazarın söylediğine göre Dumbledore eşcinseldi ve Gellert Grindelwald’la aşk yaşıyordu. Teorinin doğrulanması alkışlarla karşılanınca da “Bilsem daha önce söylerdim” diyor hatta.

8. Harry ve Voldemort Uzaktan Akrabaydı

harry-potter-8
Harry ve Voldemort arasındaki bir diğer bağlantı soy ağaçları. İkisi de Ignotus Peverell’le uzaktan akrabaydı, ikisinde de birer tane ölüm yadigarı olmasının sebebi de buydu.

9. Arthur Weasley’nin Son Anda Hayatta Kalması

harry-potter-9
Rowling Arthur Weasley’i Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında uğradığı yılan saldırısında nerdeyse öldürüyormuş ama kitapta nerdeyse hiç “iyi” aile babası kalmadığı için kurtarmaya karar vermiş. Dikkat ederseniz Arthur Weasley serinin başından sonuna kadar kendisini hiç bozmayan tek aile babasıdır.

10. Ron’un Ölümün Kıyısından Dönmesi

harry-potter-10
Rowling seriyi yazmaya başlarken; Harry, Hermione ve Ron üçlüsünden hiçbirini öldürmemek için kendi kendine söz veriyor ama kötü bir anında Ron’u öldürmeye karar veriyor. Oturup canımız ciğerimiz Ron’un ölümünü yazdıktan sonra da pişman olup bu şekliyle tekrar yazıyor. İyi de yapıyor.

The post Harry Potter Evreniyle İlgili Dikkatinizden Kaçmış Olması Muhtemel 10 Fantastik Şey appeared first on .

Lost Password

Sign Up